REEDE, 11.08
14.00 – 15.00 Lõunasöök
15.00 – 16.30 Töötoad:
Kas suhtes on võimalik õnnelik olla? – Tiina Tiitus
Naerujooga – Eve Mandre
16.30 – 17.00 Paus
17.00 – 18.30 Töötoad:
Alternatiivsed diagnostikameetodid Hiina meditsiinis – Heino Tiik
Sõna väe kasutamine hiiepaikades – Ahto Kaasik
Õpituba turteltuvidest – aasta lind 2017 – Jaanus Elts
18.30 – 19.30 Õhtusöök
20.00 Suitsusaunaskäik vanade traditsioonide järgi – Liisa Kaasik
20.00 Jaak Johansoni kontsertõhtu
LAUPÄEV, 12.08
09.00 – 09.30 Hommikujooga – Ragnar Kurm
09.30 – 10.30 Hommikusöök
10.30 – 10.45 Suvekooli avamine
11.00 – 12.30 Töötoad:
Konstellatsioonide töötuba – Kuiki Sulg, Kaie Mölter
Muusikateraapia häälemängud – Merle Pärle
Muutuste võimalikkusest holistika abil – Mari-Mall Feldschmidt ja Sirje Sikmann
Töö metafoorikaartidega – Sirli Kivisaar
13.00 – 14.00 Lõunasöök
14.00 – 15.30 Töötoad:
Dr Batesi meetod – Andres Braunbrück, Madis Listak
Mets kui apteek ja sahver – metsataimede töötuba – Katrin Luke
Ajurveeda 6 maagilist maitset – Kaja Keil
15.30 – 16.00 Paus
16.00 – 17.30 Töötoad:
Oma ürdisalvi valmistamine – Katrin Luke
Kuidas olla oma energia peremees – Kaido ja Silva Soobik
Laste ja noorte enesekohaste oskuste toetamine (vaikuseminutid) – Kärolin Šults
Hiina Qigong terviseharjutused – Vahur Värk
18.00 – 19.30 Õhtusöök
20.00 Kontsertrännak gongidega – Vilmar Schiff
20.00 Suitsusaun
PÜHAPÄEV, 13.08
08.30 – 09.00 Hommikujooga
09.00 – 10.00 Hommikusöök
10.00 – 11.30 Töötoad:
Gaia tants – evolutsiooni uus lugu – Toomas Trapido
META-tervis ja õppimine kui teraapia – Kristi Arendi
Hiina tee joomise rituaalid – Etker Jõeleht
11.30 – 12.00 Paus
12.00 – 13.30 Töötoad:
Arhetüübid ehk sisemised teeviidad inimese elus – Sirle Truuts
Pranayama. Hingamise abil tervendamine joogateraapia – Anne Kalvi
Käitumise motiivide ja teadvustamatute hoiakute “mõõtmine” –
Lüscheri värvitesti tutvustus – Ülle Kalvik
13.30 – 15.00 Lõunasöök
15.00 – 16.30 Töötoad:
Hiina Qigong terviseharjutused – Vahur Värk
Ärevusest tervenemise alustalad – EFT ja mindfulness – Kaia-Kaire Hunt
Filmi vaatamine.
16.30 – 16.45 Suvepäevade lõpetamine
17.00 – 18.00 Õhtusöök
………………….
TÖÖTUBADEST LÄHEMALT
Töö metafoorikaartidega – Sirli Kivisaar
Metafoorkaardid võimaldavad läbi erinevate kujundite ja metafooride leida seoseid ning tõmmata paralleele elu rõõmude ja muredega. Samuti saab nende abil otsida lahendusi oma probleemidele, kuid tegemist pole ennustuskaartidega. Need avavad tee inimese sisemaailma – kaartidel olevate piltidega tekkivad assotsiatsioonid aitavad saada kontakti lapsepõlvemälestuste, teadlike või allasurutud kogemuste ja tunnetega ning enesearengu teel edasi liikuda. Iga inimene vaatab kaartidel olevaid sümboleid läbi isikliku ja unikaalse elukogemuse, mistõttu võib ka kaartidel olevate piltide interpretatsioon olla väga erinev. Metafoorkaardid sobivad väga hästi kasutamiseks juhul, kui igapäevatöö on seotud inimeste nõustamisega. Praeguseks on need kaardid leidnud tee paljude psühholoogide, psühhoterapeutide ja coachinguga tegelejate tööriistakasti, neid kasutavad ka karjäärinõustajad, sotsiaaltöötajad ja õpetajad. Töötoas saad võimaluse tutvuda erinevate kaardipakkidega ning praktiliste tegevuste abil läbi iseenda neid paremini tundma õppida.
*****
Gaia tants – evolutsiooni uus lugu- Toomas Trapido
Toomas tuletab lühidalt meelde iidse Gaia loo, tänapäevase Gaia teooria ja seob need muutustega tänapäeva maailmas. Kuulame konkreetseid näiteid, kuidas Gaia inimeste teadvuses ja tegevustes juurdub. Toomas näitab, kuidas Gaia või terviklik (teadlik, ühendatud, evolutsiooniline) maailmavaade avaldub igas eluvaldkonnas, ka seal, kus seda esmapilgul ei oska oodatagi.
Teeme ka ühe eksperimendi – tutvustame foorumi meetodit varjatu nähtavaks muutmiseks.
http://gaiaakadeemia.ee/
*****
Muusikateraapia häälemängud – Merle Pärle
Hääl on osa inimese isiksust ja olemusest. Hääl võimaldab kuulajal saada aimu kõneleja emotsioonidest, meeleolust. Õpime tundma oma häält ja selle väljendusjõudu. Hääle vägi aitab meil väljendada seda, kuhu sõnad lõpuni ei ulatu. Kogeme erinevaid helivärve ja tämbreid. Põimime nii kõne kui ka laulu elemendid. Leiame üles iseenda hääle piirid. Laulame õpitoa lõpus mõned laulud.
Töö viisipidamatutega on innustanud mind edasi töötama inimese häälega. Imeline on olla kaasteeline hetkel kui inimene kuuleb enda sõnul esimest korda, kui kõlav ja ilus hääl tal on.
*****
Arhetüübid ehk sisemised teeviidad inimese elus – Sire Truuts
Arhetüübid on inimese elus justkui sisemised teeviidad, mille kaudu inimene mõistab iseennast ja teada ümbritsevat maailma. Töötoas tutvume arhetüüpidega ja loome ahrtüüpide abil seoseid iseenda igapäevaelu ja käitumismustritega.
Sirle Truuts on isikliku arengu nõustaja, koolitaja ja holistlise regressiooniteraapia 3. kursuse õpilane
www.eneseareng.ee
*****
Kuidas olla oma energia peremees – Kaido ja Silva Soobik
Sageli ütleme, et meil „pole energiat“, „oleme energiast tühjad“. Tiibeti pärimusmeditsiini loogikat arvestades ei ole see võimalik. Ja ometi me nii aeg-ajalt tunneme. Millised on inimese peamised energiaprobleemid ning millest need alguse saavad, milliste tagajärgedeni viivad. Kuidas saada oma energia peremeheks ja kas see on üldse võimalik? Nendel teemadel arutlevad Soobikud, põimides omavahel tiibeti tarkusi ning kaasaja teaduse seisukohti. Õpetajad: Silva ja Kaido Soobik, Tiibeti Meditsiini Keskus Men Ling.
*****
Bates’i meetod nägemise parandamiseks – Andres Braunbrück, Madis Listak
Praktiseerime Ameerika silmaarsti ja -kirurgi Dr. William H. Bates’i (1860–1931) poolt väljapakutud viise, kuidas nägemist ja silmi lõdvestada, et nägemine paraneks. Meetod on universaalne sõltumata sellest, kas raskusi on lähedale või kaugele nägemisega. Dr. Bates on publitseerinud oma silma- ja nägemisalased uurimistulemused eelretsenseeritavas teaduskirjanduses, näiteks ajakirjas ‘New York Medical Journal’.
Töötuba viib läbi Bates’i meetodi entusiast, kes ei ole ametlikult meetodi õpetaja, kuid on tutvunud Dr. Bates’i ja tema kaaskondlaste poolt trükikirjas avaldatuga.
Vaata lisaks: prillidestpriiks.weebly.com,
facebook.com/groups/PrillidestPriiks/, seeing.org,central-fixation.com, bateseyeexercises.com
*****
Laste ja noorte enesekohaste oskuste toetamine (vaikuseminutid) – Kärolin Šults
Vaikuseminutite värske algatus tegeleb olulise tühikuga meie kasvatus- ja haridusmaastikul, õpetades kasvatajaid, õpetajaid, lapsi, noori kasutama lihtsaid ja lühikesi tähelepanu- ja meelerahuharjutusi, et märgata paremini enda sees ja ümber toimuvat. Harjutused aitavad olla tähelepanelikum ja hoolivam nii enda kui teiste suhtes ning arendavad oskust häälestuda ja olla täiel määral käsiloleva tegevuse juures. Töötoas tehakse üheskoos läbi Vaikuseminutite harjutusi ning saab lähemalt kuulda algatuse olemusest, plaanidest ja tehtud katsetustest Eesti koolides.
Vaata lisaks: vaikuseminutid.ee
*****
Hiina Qigong terviseharjutused – Vahur Värk
Hiina Qigong terviseharjutuste võlu seisneb selles, et iga inimene saab neist vähese ajaga oma tervisele tuge. Need harjutused on kergesti õpitavad ja ei nõua suurt pingutust, mistõttu saab neid sooritada olenemata east, soost või terviseseisundist. Suurem osa tuttavaid lääne sportlikke harjutusi on mõeldud aeroobse vormi arendamiseks, kuid Hiina terviseharjutused suurendavad lisaks veel lihaste, kõõluste, liigeste, selgroo, närvide ja meridiaanide avatust. Harjutusi võib teha mõne konkreetse tervisehäda puhul või energiataseme tõstmiseks või siis tervelt elatud eluaastate pikendamiseks.
*****
Mets kui apteek ja sahver – metsataimede töötuba – Katrin Luke
Näiteks, augustis saab metsast korjata sirmikuid, kanarbikku, kukemarju. Septembris viirpuumarju, kibuvitsamarju, pohlasid, jõhvikaid, pihlakaid või kadakaid. Oktoobris kukerpuu või lodjapuumarju, jne. Töötoas räägitakse sellest, milliseid taimi metsast aastaringselt koguda, kuidas neid säilitada, kuidas kasutada toiduvalmistamisel või ravimisel. Näidised on taimedest nii toored kui ka kuivatatud.
*****
Oma ürdisalvi valmistamine – Katrin Luke
Ekseemid, vistirkud, kanna- ja sõrmelõhed, putukahammustused või psoriaas – kõigi nende probleemide leevendamiseks sobib salv, milles sisaldub kuusevaik, varemerohi, saialill ja paplipung. Töötoas tulebki juttu sellest, kuidas valida salvidesse õigeid taimi, kuidas neist mõjuained kätte saada ja purki panna. Räägime ka haigustest, taimedest ja salvide valmistamise meetoditest. Samuti teeme valmis ühe lihtsama salvi.
Vaata lisaks www.ravimtaimeaed.ee
*****
Õpituba turteltuvidest – aasta lind 2017 – Jaanus Elts
Eri inimestel on tuvidega erinevad suhtes. Osad armastavad neid väga ja püüavad neid igati aidata, teised aga vihaselt tõrjuda. Tuvide kodustamise lugu läheb ajas tagasi vähemalt 3000 aastat ja neid on kasutatud ohverdamiseks, toiduks, iluks, spordiks, sidevahendina ning katseloomana teaduslikes eksperimentides. Ja ikkagi – tuvil ja tuvil on väga suur vahe! Juttu tuleb sellestki, miks turteltuvid aasta linnuks said.
*****
Kontsertrännak gongidega – Vilmar Schiff
Gongi rütmilised ülemtoonid puhastavad aurat. Yogi Bhajan on öelnud: “Meelel ei ole gongi vastu kaitset.“ Kui Yogi Bhajanilt küsiti gongi meditatsiooni toime ja õige läbiviimise kohta, vastas ta: „Gongiga on lugu väga lihtne. See on sisemiselt vibreeriv süsteem, loovuse enda heli. Gongi mängija mängib universumit. Tegu pole mingi tavalise pilliga. Sellest tuleb välja kogu muusika, kõik helid, kõik sõnad. Gongi kõla on Sõna tuum. Gong ei olegi muusikariist ega trumm. See on imeilus võimendatud vibratsioon, nagu mängitaks korraga miljonil keelel. Gong on ainus vahend, mille abil sellist ruumivibratsioonide kombinatsiooni tekitada.“
Gong mõjutab keha ja keha meridiaane, vabastab takistused, vähendab pinget ja ergutab vereringet, korraldades nii ümber keha struktuuri ladestunud emotsionaalse energia ja tunded. Tunnete vallandumine on gongi meditatsiooni ajal täiesti normaalne nähtus. Gong muudab blokeeritud tundeid, tungides läbi neid tundeid alal hoidvatest ja tekitavatest mõtetest. See võib olla hirmutav, erutav, põnev või nauditav, olenevalt konkreetsest inimesest.
*****
Suitsusaunaskäik vanade traditsioonide järgi – Liisa Kaasik
Liisa kõneleb saunast kui eestlaste pühast paigast ja tutvustab põliseid saunatavasid. Milliseid loitsusid ja taigasid saab ka täna saunas järgida, et saunast tõeliselt mõnus ja tervendav elamus saada, mis puhastab nii ihu kui hinge? Vestlusele järgneb vihtade tegemine ja ühine saunaskäik.
Tule kuulama ja suitsusauna!
*****
Sõna väe kasutamine hiiepaikades – Ahto Kaasik
Esivanemad oskasid sõna väega ravida ning inimeste, vaimuilma ja loodusjõude vahele kooskõla luua. Pühad paigad ja ajad on olnud põlvest põlve loomise kohaks. Rahvapärimuse tundja ja hoidja Ahto Kaasik kõneleb, kuidas põliseid pühapaiku ja sõna väge märgata ning enda ja teiste hüvanguks kasutada.
*****
Muutuste võimalikkusest holistika abil – Mari-Mall Feldschmidt ja Sirje Sikmann
Millal vajame muutuvas maailmas muutust, millal iseendaks jäämist või saamist? Kuidas avada end muutustele? Kuidas regressiooniteraapia abil tuua oma ellu muutusi?
Mari-Mall: “Otsige iseennast ja te leiate kõik. Iseenda ja inimese sisemaailma avastamine on lõputu teekond. Holistiline teraapia võib liigutada mägesid ja inimesi.”
Sirje: “Kõigel, mis on olemas, on midagi, mis oli enne. Miski, mis jääb silma eest varjule, mida on võimalik aimata või tajuda. Ema ja isa omavahelised suhted mõjutavad lapsi ja toimivad edasi lapselastes. Oleme pidevas liikumises, oleme süsteem. Oleme seotud.
*****
Lüscheri värvitest – Ülle Kalvik
Meid ümbritsevad kõikjal värvid ja neil on võimas mõju inimese alateadvusele. Enamikul meist on üks või kaks lemmikvärvi, mida me valime riietuses, kodus, aias ja mujal. Värvieelistused räägivad meist. Iga värv avaldab mõju füüsilisel, vaimsel, emotsionaalsel ja hingelisel tasandil. 1947.a. lõi Max Lüscher isiksuse seisundi uurimiseks 8 värvist koosneva värvitesti. End tundes teame, kuidas värvidega end teadlikult mõjutada, muuta, tervendada.
*****
Meta-tervis ja õppimine kui teraapia – Kristi Arendi
Meta-tervis on teadlikkusele ja tervenemisele suunatud tervisekäsitlus, mis põhineb loodusseadustel ja -seaduspärasustel ning mitme spetsiifilise valdkonna teadmistel. Meta-vaatenurk aitab näha olukorda tervikuna, leida algsed emotsionaalsed põhjused, mõista sümptomite tähenduslikku protsessi ja kuidas edasi liikuda. Õppimise käigus toimub kogemuse mõtestamine, mõistmine, muundamine teadmisteks, oskusteks, hoiakuteks ja väärtusteks. Õppimine on osa meta-tervisest. Kuidas hoida sada tonni vett õhus ilma nähtava toeta?
*****
Naerujooga – Eve Mander
„Naer on parim ravim!“ ütleb vanasõna. “Odav ja kohe võtta.” Lapsed naeravad päevas kuni 400 korda. Vanemaks saades kahaneb kiirustavas ja stressirohkes maailmas naer keskmiselt 15 korrale päevas või kaob üldse. Naerujooga eesmärk on tuua inimesed välja rutiinist, lagundada tõkkeid, kõrvaldada negatiivsed tunded ja tunda elust rõõmu.
Et tuua naer tagasi, töötas India arst Dr. M. Kataria välja lihtsa meetodi, mis rajaneb uuringutel, et meie keha ei tee vahet tekitatud ja spontaansel naerul – mõlemail juhul tekivad kehas positiivsed muutused: stimuleerib immuunsüsteemi, vabastab endorfiine, toodab antikehi, aktiveerib kõiki aju piirkondi.
*****
Konstellatsioonide õpituba Kuiki Sulg ja Kaie Mölteri juhendamisel.
Konstellatsioond on rühmatöömeetod, mis aitab näha ja mõista inimeste vahel eksisteerivaid seni nähtamatuks jäänud dünaamikaid. Inimese avanedes ilmnevad probleemi tagamaad ja lahendus. On paradoksaalne, et teadmise eelduseks on mitteteadmine. Sündides perekonda, saame ühe süsteem – oma peresüsteemi liikmeks. Konstellatsioon teeb ilmsiks peresüsteemis toimivad seaduspärasused – tasakaal, kuulumine, hülgamine, terviklikkus, järjekord, mis määravad meie suhted, edu, tervise. Töötoas õpitakse nende seaduspärasustega “ühel häälel” olemist, et kogeda harmooniat ja tasakaalu oma elus. Armastus vajab edenemiseks kindlat korda, on perekonstellatsioonide rajaja Bert Hellingeri sõnum, teadmine ja kogemus.